Skagen Havn har uddelt fire lokale sponsorater

Skagen Havn har uddelt fire lokale sponsorater

23. september 2016

De fire klubber Skawdyk, DcH Skagen, Skagen Bordtennisklub og Skagen Håndboldklub har alle fået tilsagn om tilskud fra Skagen Havns lokale sponsorpulje på 25.000 kroner.

For tredje gang har Skagen Havn uddelt 25.000 kroner til lokale foreninger, klubber eller arrangementer. Formålet er at støtte lokale initiativer og på den måde bidrage til udvikling og aktivitet i lokalområdet. Skagen Havn ønsker et stort tillykke til de fire modtagere!

Skagen Sportsdykkerklub Skawdyk har fået 10.000 kroner. Skawdyk har siden september 2015 været i gang med en større renovering af klubbens kutter OBERON. Foreningen har med hjælp fra lokale virksomheder og skolepraktikanter fra EUC Nord Frederikshavn inden for fagene skibsmontør, smed og tømrer udført renoveringen. Den indebærer blandt andet nye tanke, nyt dæk og nyt styrehus. Klubben har ansøgt om sponsoratet til færdiggørelse af projektet, der har en total økonomi på 905.000 kroner. Der er modtaget 680.000 kroner fra Frederikshavn Kommune, fonde og lokale virksomheder i Skagen.

Skagen Bordtennis har fået 5.000 kroner. Foreningen har 35 medlemmer, som består af 28 børn og syv voksne, der fungerer som frivillige ledere og trænere. Foreningen har igennem de seneste otte år afholdt Skaw Cup hvert andet år med deltagelse af klubber fra hele Nordjylland samt to svenske klubber, der bringer gæster til byen. Skagen Bordtennis har søgt om støtte til afholdelse af Skaw Cup 2016.

Danmarks Civile Hundeførerforening (DcH Skagen) fik 5.000 kroner. Foreningen har pt. 80 aktive medlemmer, hvor trænere og konsulenter ulønnet hjælper med træning af hunde i lydighed, spor, rundering og eftersøgning. En del af hundene deltager i konkurrence, og DcH Skagen har afholdt Jyske Mesterskaber den 3. september 2016 med deltagelse af 56 hunde. Foreningen har søgt om penge til at understøtte foreningens arbejde og økonomi.

Skagen Håndboldklub har fået 5.000 kroner. Klubben har ansøgt om et sponsorat til deres årlige skitur.Håndboldklubben laver hvert år i uge 5 en forlænget weekend for alle dens medlemmer, og sponsoratet skal gå til bussen, så udgiften for de unge reduceres. Sidste år var de 45 personer afsted i alderen fra 8 år og til 58 år. Skituren er et socialt arrangement med deltagelse af mange forskellige personer i alle aldre.

Næste pulje af sponsormidler uddeles den 15. september 2017. Ansøgninger skal være Skagen Havn i hænde senest 10. september 2017.

Skagen Havn er en aktiv erhvervshavn med fiskeri, fiskeindustri, værft og servicevirksomheder i en hovedrolle. Aktiviteter knyttet til fiskeriet er kerneområdet, der også skaber omsætning.


Administration

Telefon: +45 98 44 69 11
Fax: +45 98 44 54 45
E-mail: sh@skagenhavn.dk

Adresse

Havnevagtvej 30
9990 Skagen
Danmark

Havnevagten

Døgnvagt telefon:  
+45 98 44 13 46

E-mail: hv@skagenhavn.dk